Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Birma

18. dubna 2009 v 21:50 | kniha Plemena koček celého světa |  Plemena
ZDROJ OBRÁZKU: http://new.psi-kocky.cz


Historie
Tyto kočky jsou často považovány za posvátná chrámová zvířata z Barmy a pocházejí z této země.
Vypráví se, že kočka, která vycítila, že chrámový kněz umírá, přišla k němu a jemně položila tlapky na jeho slabé tělo, aby mu poskytla pro poslední chvíle jeho života svou společnost. Její tlapky tak získaly nejčistší bílou barvu, kterou si zachovaly až do dnešních dnů. Příběh pokračuje tím, že díky oddanosti, kterou mu prokázala, doprovází každou birmu po smrti do nebe kněz.
Tyto příběhy jsou okouzlující, ale plemeno bylo ve skutečnosti pravděpodobně vyšlechtěno až v nedávné době zkřížením siamské a dvoubarevné dlouhosrsté kočky; určitě se to stalo počátkem dvacátých let ve Francii. První birmy měly podobnou barvu kožichu jako siamské kočky - s tmavohnědými znaky - ale samozřejmě s výraznými bílými tlapkami.

Charakter a temperament
Birmy jsou chytré, ale ne tak náročné a ne tak hlučné jako kočky siamské nebo barmské. Jejich polodlouhé kožichy sice vyžadují zvláštní péči, ale nikoli v takové míře jako dlouhosrsté perské kočky. Jsou to ideální domácí mazlíčci; jsou vhodné k dětem a dobře se snášejí s ostatními zvířaty.

Typ a standardní rysy
Birma by měla být středně velká kočka s dlouhým hedvábným kožichem.
Birmy byly chovány v mnoha různých barvách a nyní existují ve dvaceti variacích. Původně tmavohnědá birma je snad nejoblíbenější, ale existují i modré, čokoládové, lila, červené a krémové a patří sem i želvovinové a žíhané kočky. Ať má kočka kožich jakékoli barvy, měla by mít na tváři, uších, ocasu a nohách jednobarevné znaky a tlapky musí být bílé.
Tyto znaky musí být symetrické a na předních nohou s rovně zakončenými "rukavičkami", které nezasahují přes horní část tlapek; znaky na zadních nohách by měly sahat až k zadním částem hlezen. Všechny birmy by měly mít safírově modré oči.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MauCat eSBé :* MauCat eSBé :* | Web | 24. dubna 2009 v 17:10 | Reagovat

ahooj jak se vede?dlouho sem tu nebyla

2 MauCat eSBé :* MauCat eSBé :* | Web | 25. dubna 2009 v 14:59 | Reagovat

no já taky moc nestíhám přes týden nemám vůbec čas a tak všechno dohánim o víkendu...
...Jinak zdraví snad už bude dobrý...byla sem u doktorky pojedu do lázní,zatim ale ještě nevím termín ale už se tam moc těším...

3 MauCat eSBé :* MauCat eSBé :* | Web | 25. dubna 2009 v 17:43 | Reagovat

ahoj u mě na blogu je něco pro tebe a všecky moje esbénka :* si to vyzvedni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama