Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Mák setý (Papaver somniferum)

7. srpna 2008 v 13:45 | z knihy Magické rostliny |  Bylinky
Mák setý je jednoletá rostlina vysoká až 150 cm, původem v Malé Asii, ale dnes se hojně pěstuje v mnoha zemích světa. Kořen máku je vřetenovitý, lodyha je dutá, lysá nebo chlupatá a větvená. Na lodyze vyrůstají hladké objímavé listy vejčitého tvaru. Mají nepravidelně zubaté okraje a sivozelenou barvu. Velké květy rozkvétají od července do srpna, v barevné škále od bílé, bledě růžové, červené až po tmavě fialovou. Semeník uzrává v kulovitou nebo elipsoidní tobolku - makovici, s plochým terčem na vrcholu (viz. obrázek nahoře), která obsahuje velké množství tmavých nebo bílých semen.

Pěstování
Semena se vysévají na jaře přímo do volné půdy. Pouze se rozházejí na povrch záhonu a lehce zatlačí do půdy; není nutné je zasypávat. Mladé rostliny se jednotí na vzdálenost 30 cm. Mák se snadno množí semeny. Není vhodný pro pěstování uvnitř místnosti
Sběr
Semena sbírejte, když jsou zralá. Makovice usušte a semena z nich vyklepte.
Tradice
Rodové jméno "Papaver" snad pochází z latinského "papa", tj. prs. Podnětem byla pravděpodobně mléčně bílá šťáva, kterou rostlina roní při poranění zrajících makovic nebo lodyhy.
Druhové jméno "somniferum" je převzato z řečtiny a znamená nesoucí spánek, protože výtažky z rostliny mají narkotické účinky. Z řečtiny pochází také slovo "opium".
Před 3000 lety pěstovali mák jako kulotvní rostlinu ve velké úctě Sumerové. Staří Egypťané si cenili mák pro jeho uklidňující vlastnosti. Zbytky věnců se našly i ve starých egyptských hrobkách. Předpokládá se, že se mák setý jako narkotikum dostal ve 13. století do Číny, kam ho po starých obchodních stezkách přivezli Arabové. Za to, že se jeho pěstování tak rozšířilo, byli v první fázi zodpovědni Mohamedovi misionáři, kteří jím léčili choleru a úplavici. Různé druhy máku se často pěstovaly v klášterních zahradách.
Opium se za drogu nepovažovalo až do 17. století, kdy se jeho kouření stalo běžným zvykem v Číně. Císař Jung Čeng dovoz opia v r. 1729 zakázal.

Lidové pověry

V květomluvě je mák symbolem spánku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama