Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Kopr vonný (Anethum graveolens)

4. srpna 2008 v 21:54 | z knihy Magické rostliny |  Bylinky
Kopr vonný je jednoletá bylina. Kopr má dlouhý tenký kořen a přímou jemně rýhovatou dutou lodyhu modrozelené barvy, vysokou 60 - 150 cm. Střídavé listy jsou několikrát dělené do nitkovitých úkrojků. Aromatické okolíky se skládají z malých žlutých květů.

Plody - jsou hnědé, eliptické. Jejich chuť je štiplavá a hořká. Kopr má rád živné, dobře propustné půdy a slunné nebo mírně zastíněné polohy chráněné před větrem.
Pěstování
Semena se vysévají od jara do poloviny léta přímo do volné půdy. Mladé rostliny se protrhají ve vzdálenosti 30 cm. Kopr se sám snadno množí semeny, ale neměl by se pěstovat poblíž fenyklu, protože se snadno kříží. Může se také pěstovat v místnosti.
Sběr
Listy trhejte, když jsou mladé, a okolíky odštipujte, jakmile se začnou tvořit plody. Semena se sbírají jen zralá. Utržené rostliny zavěste do papírového sáčku nebo nad kousek látky, kde se padající semena zachytí. V těsně uzavřených nádobách vydrží usušená semena tři roky. Suší se na slunci nebo v troubě nastavené na mírnou teplotu. Listy se mohou usušit nebo zmrazit.
Tradice
O kopru jako tišícím léku jsou zmínky na starých egyptských papyrech, a o jeho pěstování se píše také v Bibli. Kopr dobře znali i staří Řekové. Ve středověku se hodně používal jako léčivá a ochranná bylina a své uplatnění měl i v kuchyni. Byl známý jako jedna ze svatojánských bylinek, i jako cená ochrana proti kouzlům a čárům. Semena kopru vyluhovaná ve víně se považovala za afrodisiakum, a kouzelníci tradičně používali kopr v magických zaříkadlech.
Lidové pověry
Semena v domě přinesou jeho obyvatelům pohodu a požehnání. Kopr rozptýlí negativní pocity a zabrání osobě stát se pověrčivou. K získání přitažlivosti pro ženy si mají muži přidat do koupele trochu semen kopru. Kopr pročistí mysl a pomůže upevnit logické myšlení, budete-li ho mít doma. Celé okolíky semen zavěšené v domě ochrání všechny členy domácnosti.
Léčivé účinky
Pro léčebné účely se používají semena. Jsou vhodná proti nadýmání. Pro vysoký obsah minerálních solí semena vhodně doplňují neslanou dietu. Žvýkání semen pomáhá při zápachu úst.
Použití v kuchyni
Semeny kopru se ochucují ryby. Hodí se k okurkám, cuketám, rajčatům. Hodí se také do vaječných jídel, tvarohových pomazánek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Money Money | Web | 4. srpna 2008 v 21:59 | Reagovat

Ahoj, předem ti chci říci, že máš moooc pěkný blog, no a teď má ještě něco na srdci.... Chceš si vydělat peníze? Mám tu pro tebe takovou brigádu, která ti ale vydrží po celý rok! Neváhej a zaregistrujte se na jedné super stránce, má spoustu členů, mnoho z nich jsou Češi a výdělek při troše snahy je zaručen, více info najdeš na mé stránce, tak se mrkni :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama