Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Druhy octa, oleje

9. srpna 2008 v 10:14 | z knihy Kuchařské suroviny a přísady
Druhy octa
Intenzita kyseliny octové je jiná u každého typu octa: vinný ocet je silnější než sladový nebo jablečný a destilované octy jsou nejsilnější.
Na dálném východě se ocet vyrábí z rýžového vína a z ovoce.

Ocet v kuchyni
Ocet se původně používal jen jako konzervační prostředek. Po čase se stal i cennou aromatickou přísadou k dochucení jídel. Zajímavou a výraznou chuť dodávají pokrmům zvláště vinné octy s příchutí bylinek, koření a ovoce, jako je rozmarýna, estragon, kopr, česnek, chilli papričky, feferonky, citron, maliny, růžové lístky a fialky. Obecně platí, že výběr octa záleží na zemi,odkuk recept pochází; rýžový ocet se používá hlavně v čínských a japonských receptech, vinný ocet v oblasti Středozemí, jablečný ocet v tradičních amerických receptech a sladový ocet v anglických receptech. Říká se, že jablečný nebo vinný ocet se může použít kdykoli; vinný, rýžový, sherry nebo jakýkoli bylinkový ocet nejlépe na saláty a destilovaný, alkoholový nebo sladový ocet je vhodný pro nakládání.
Druhy oleje
Každý olej má své specifické vlastnosti, barvu a určení. Některé oleje jsou přirozeně tmavé a stářím ještě tmavnou. Ale protože spotřebitelé dávají přednost světlým olejům, oleje se zesvětlují - až na olivový, který je zelený nebo tmavě žlutý. Většina olejů má dvě hlavní vlastnosti: během smažení mají sklon k přepalování a v chladném počasí nebo v chladničce tuhnou v lahvi a stávají se neprůhlednými.
Některé typy oleje jsou nestálé, za vyšších teplot se rozkládají a nepříjemně páchnou.
Rozeznáváme tři hlavní typy tuků: saturované, nesaturované a polynesaturované.
Saturované tuky se považují za příčinu zvyšování hladiny cholesterolu v krvi, zatímco polynesaturované mastné kyseliny obsažené v oleji lisovaném např. ze semen plodů slunečnice a kukuřice se doporučují při dietě. Do oleje se přidávají také emulzifikátory. Je to důležitý přídavek do olejů užívaných na vaření a smažení, protože zabraňuje připalování jídla na pánev a stříkání oleje při smažení. Při smažení je třeba udržovat správnou stálou teplotu oleje, aby se předešlo jeho přílišnému vsakování do pokrmu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama