Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Britská krátkosrstá kočka

31. srpna 2008 v 20:49 | Marcela Mádrová |  Plemena
Britská krátkosrstá kočka patří k nejstarším plemenům. Rodokmen pochází pravděpodobně z dob, kdy se do Británie dostaly s římskými legiemi první kočky. Vedly na Britských ostrovech pohodlný život a jejich počet vzrůstal. Po staletí se křížily v rámci stávající populace. Později je Britové začali křížit s perskými kočkami, a tak vzniklo statné plemeno s hustou srstí.

V roce 1898 byla britská kočka uznána jako samostatné plemeno. Nejoblíbenější barvou srsti tohoto plemene byla modrá, proto se až do poloviny minulého století používalo označení britská modrá kočka, poté se začaly ve větší míře objevovat i jiné barevné varianty.
Vzhled
Britská krátkosrstá kočka je silná a zdravá. Dospívá pomalu, až čtyři roky, nejlepší formy dosahuje kolem pěti let věku. Dožívá se 15-16 let. Má hmotnost 6-8 kg, někdy i 10-12 kg. Kočka je drobnější než kocour. Tělo britské krátkosrsté kočky je svalnaté, s širokým hrudníkem a rameny. Končetiny jsou krátké a silné, tlapky kulaté, ocas krátký, silný, se zaoblenou špičkou. Hlavu má kulatou, mohutnou, s masivní lebkou na silném krku. Nos má krátký a rovný s prohlubinkou pod čelem, uši krátké a široké, poněkud zaoblené, posazené po stranách hlavy. Její oči jsou velké a kulaté, posazené široko od sebe.
Chování a vlastnosti
Britská kočka miluje svého majitele, ve vztahu k lidem si ale zachovává nezávislost a nikdy se nenechá zcela ovládnout. Necítí se dobře, když nemá pevnou půdu pod tlapkami.
U britské krátkosrsté kočky neuspějete s dresurou. Milovníci tohoto plemene tvrdí, že vlastně vůbec není nutné britské kočky vychovávat. Jsou dost chytré na to, aby si vše potřebné osvojili sami.
Zvláštní rysy
Nejraději má nějaký tichý koutek v bytě a i sama je tichá, mňouká, jen když je nutné. Na spaní si vyhledává výše položená místa, kde není průvan. Hodně času věnuje toaletě. Britská kočka dokáže velmi dobře vycítit psychickou situaci svého majitele.
Je velmi aktivní a hravá. Hodí se do bytu jakékoliv velikosti. Péče o ni je snadná, proto ji mohou mít i lidé, kteří tráví hodně času v práci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MauCat (eSBénko) ♥MTMR♥ MauCat (eSBénko) ♥MTMR♥ | Web | 1. září 2008 v 13:44 | Reagovat

dík že si se aktualizovala ted si mím SB navždy

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama