Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Kartouzská kočka

18. února 2007 v 22:31 | Filip Prahl, modrykocour.cz |  Plemena
Historie
První zmínky o modré francouzské kočce pocházejí ze 16. století a předpokládá se, že se jedná o potomky koček ze Sýrie, které se do Evropy dostaly během křížových výprav s řádem kartuziánů (13. století). Říká se, že mniši kočky chovali jako své společníky, nicméně záznamy dnešního řádu to nijak nepotvrzují. Jméno "kartouzská kočka" se poprvé objevuje v písemných záznamech ze 17. století jako označení pro určitý typ modré kočky. Předpokládá se, že za pojmenování vděčí typu své kožešiny, která je podobná vlně - jako kartouzská se označovala tehdejší luxusní španělská vlna.

Přirozené kolonie těchto koček bylo možné najít v Paříži a na dalších místech ještě na začátku 20. století, nikdy jich ale nebylo mnoho. Neměly to ani snadné - byly ceněné pro své kožichy i maso, ale byly také dobrými lovci krys.

Po první světové válce se chovatelé rozhodli starobylé plemeno zachránit. První chovné kočky pocházely ze zmíněných kolonií a standard vycházel z popisu těchto koček z 18. století (popsané jako druh Felis Catus Coeruleus, modrá kočka). Od roku 1928 se začaly objevovat na evropských výstavách.

Od 2. světové války se kočky nevyskytují volně, pouze v chovech, a jsou poměrně vzácné, a to i v samotné Francii. V roce 1970 se dostaly zásluhou své velké obdivovatelky, paní Helen Gamonové, do Ameriky (přivezla si celkem 3 kočky) a americká linie je dnes jednou z nejčistších.

Vlastnosti
Poznáte je podle jejich šedomodré barvy a husté, jakoby vlněné kožešiny, která je trochu delší než je u krátkosrstých koček obvyklé. Mají oči zlaté nebo až měděné, středně dlouhé nohy, mohutnou stavbu těla a vlídnou povahu. Rostou pomalu, kočky asi 3 roky, kdy dosahnou svých 4 až 5 kilogramů. Kocouři jsou větší, dorostou přibližně ve čtyřech až pěti letech, kdy mohou vážit 6 až 8 kg.
Péče
Hustá kožešina nevyžaduje žádnou zvláštní péči, pokud ale budete potřebovat kartouzskou kočku vykoupat, musíte počítat s tím, že namočit ji až na kůži trvá poměrně dlouho - tloušťka a struktura kožešiny dobře odpuzuje vodu.

Kartouzské kočky nejsou vybíravé v jídle, ale občas mohou nastat problémy při změně krmiva nebo pokud je příliš tučné. Někteří chovatelé proto přecházejí z kotěcích krmiv už ve věku 4 nebo 5 měsíců. Doporučuje se také kontrolovat zuby, protože někdy mohou mít sklony k vyšší kazivosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama