Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Zázvor (Zingiber officinale)

14. ledna 2007 v 11:59 | progast + sk2.goo
Jedno z nejstarších tropických koření, původem z asijského kontinentu. Píše se o něm v čínských análech a zmiňují se o něm staroindické záznamy psané sanskrtem. Byl znám starým Římanům a Řekům, protože se o něm rozepisuje Plinius i Dioskorides. Evropu opanoval zázvor až ve středověku. Arabští obchodníci dlouho tajili jeho původ, který opřádali tajuplnými a smyšlenými historkami. Dnes je zázvor levným a všeobecně rozšířeným kořením a má nemalé použití i v lidovém lékařství.
Rostlina zázvoru patří mezi jednoděložné. Má rákosovité listy a pěstuje se pro dužnaté, hlízovité ztlustlé oddenky. Ty bývají až 10 cm dlouhé, zaškrcované a po obou stranách zploštělé. Planě rostoucí se nevyskytuje a na plantážích se rozmnožuje vegetativně, tj. částmi oddenků. Pěstuje se hlavně v Indii, Číně, Japonsku, ale i na Jamajce a v západní Africe.
Roste hlavně v nížinách na lehčích, ale humózních půdách s dostatkem vláhy. Nesnáší přímé sluneční paprsky, proto se často pěstuje ve stínu jiných kultur. Po zaschnutí nadzemní části se oddenky vyorávají, perou, suší a dále upravují.
Užití v kuchyni:
Chuť zázvoru je kořenitá, ovocná a aromatická. Koření voní kořenitě ostře.
Zázvor se hodí k drůbeži, k rybám i mořským plodům, do špenátu. Mletý zázvor se přidává do perníčků, vykrajovaného pečiva, do jablečných kompotů, ovocných salátů a ovocných dezertů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sk8 girl sk8 girl | 15. srpna 2007 v 14:59 | Reagovat

Mohamed mi široce rozevřel nohy, podložil mi zadeček polštářkem a natřel si svůj penis a moji kačenku lubrikačním gelem s výraznou arabskou vůní. Potom si vlezl mezi mé široce rozevřené nohy, ty chytil v nártu rukama, a znovu se snažil co nejvíc je rozevřít.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama