Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis)

14. ledna 2007 v 11:52 | z knihy o bylinách
Yzop lékařský je aromatická rostlina, částečně neopadavá, vysoká asi 60 cm. Původem ve Středozemí a východní Asii. Kdysi se často pěstoval v zahrádkách, dnes se místy vyskytuje zplaněle. Má rád lehké, dobře propustné půdy a slunné polohy. Yzop má větvený oddenek a čtyřhranou větvenou lodyhu, která v druhém roce dřevnatí.

Tradice:
Rodové jméno "Hyssopus" pochází z řeckého hys - vepř a ops - tvář, pro podobnost květní koruny s prasečím rypákem. Také je možné, že pochází z hebrejského ezob - posvátná bylina.
Když podle bible postihlo Egypt sedm ran, natírali Hebrejci štětkami z yzopu domovní dveře krví jehňat, aby ochránili své děti. Yzop se také údajně dával do Šalamounovy kropenky na svěcenou vodu.
Yzop používali pro náboženské účely jak Hebrejci, tak i Řekové, kteří svázanými bylinami zametali a očišťovali chrámy a jiná posvátná místa. Yzop sloužil také v očistných rituálech malomocných. Určité spory jsou o tom, zda rostlina zmiňovaná v bibli je skutečně yzop lékařský, nebo poddruh dobromysli. Výzkumy objevily, že na listech yzopu roste mikroskopická houba, která produkuje penicilín. Antibiotikum tak mohlo pomáhat malomocným, kteří se koupali v lázni s listy této rostliny.
Cisteriánský klášter v Beaulieu v Hampshiru je proslulý svými zdmi porostlými yzopem. Yzop byl oblíbenou rostlinou vysazovanou do lemů v zahradách tudorského typu, a také labyrinty v zahradách se někdy lemovaly yzopem.
Ve středověku se yzop často rozhazoval kolem chráněných míst. Také se jím natírala pokožka hlavy proti vším.
Lidové pověry:
Kdo natrhá, usuší a rozvěsí v malých svazcích nad okna a dveře yzop, ochrání svůj dům před zloději. Yzop pověšený v domě prý také zabrání vnikat jakékoli negativní energii zvenčí.
Léčivé vlastnosti:
Nálev z květenství se používá proti kašli, kataru, revmatismu, bolesti v krku a jako prostředek napomáhající trávení. Může se použít k léčbě plicních potíží a k povzbuzení chuti k jídlu. K zevnímu použití se mohou připravit z listů placky nebo pleťová voda, kterou se ošetřuje bodnutí a kousnutí hmyzem, řezné rány, pohmožděniny a infekce uší a očí. Yzopem smíchamým s jablečníkem se také často léčí kašel a nachlazení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 izabela izabela | 7. února 2007 v 11:43 | Reagovat

je to tady nej a moc boží mo mi tato tránka pomohla tak ahoj papapapa!!!!!!!!!!!!!!!!

2 izabela izabela | 7. února 2007 v 11:50 | Reagovat

to jsem zase já já se omlouvám za tu chybu v prvním komentáři za slovo "tránka"to má být prosím stránká tak sorry

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama