Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Skořice

14. ledna 2007 v 0:19 | z knihy o bylinách
Skořicovník ceylonský (Cinnamomum zeylanicum BLUME)
Skořicovník čínský (Cinnamomum cassia BLUME)
Skořicovník cejlonský je původem ze Srí Lanky a Malabarského pobřeží Indie. Hojně se pěstuje i v Brazílii, na Jamajce, v Číně a Seychellských ostrovech. Strom dorůstající do výšky 6-10 m má silnou kůru a silné větve s listy, které jsou kožovité, lesklé, na líci tmavozelené, na rubu světlejší. Mladé výhonky mají oranžovou barvu. Skořicovník cejlonský roste nejlépe na čistém písku a přednost dává zastíněným polohám s téměř stálýmy srážkamy a vyrovnanou, značně vysokou teplotou.

Tradice:
Na východě, odkud skořicovník pochází, se zapaloval k očistě chrámů. Staří Egypťané, Řekové a Římané si skořice velmi cenili a přidávali ji do pokrmů i nápojů. Skořicovník je jednou z nejstarších známých aromatických rostlin, o které se zmiňuje už Starý Zákon. Skořice také patřila mezi koření, která darovala Šalamounovi královna ze Sábi. Ve starověké čínské medicíně se skořice považovala za léčebný prostředek použitelný téměř na všechny nemoci.
Léčivé účinky:
Skořice přináší úlevu při žaludečních nevolnostech a zvracení, léčí také průjem. Pro své účinky proti nadýmání a plynatosti se často přidává k jiným bylinkám. Kůru nebo mletou skořici dávejte do čajů a jiných nápojů nebo pokrmů.
Užití v kuchyni:
Skořice je vysoce aromatická, chutná jemně, nasládle a současně hořce.
Použití skořice je velmi univerzální. Koření se jí sladké i slané pokrmy.
Používá se do pečiva, koláčů, čokoládových nápojů, ovocných šťáv, svařeného vína, čaje a medu. V orientální kuchyni se přidává do masitých i rybích pokrmů.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lenka Lenka | E-mail | 12. května 2013 v 17:18 | Reagovat

No konečně jsem se něco dozvěděla o Skořici. Moc díky skvělá stránka :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama