Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

14. ledna 2007 v 2:20 | z knihy o bylinách
Šalvěj lékařská náleží do čeledi hluchavkovitých. Ve světě existuje mnoho druhů šalvěje, včetně více než čtyřiceti planých druhů ve Spojených státech. Šalvěj lékařská je vytrvalý aromatický polokeř vysoký 30-60 cm, původem ve Středozemí. Má ráda slunné polohy a lehké suché nebo dobře propustné půdy. Kořen je dřevnatý, větvený, lodyha je čtyřhranná, pokrytá jemnými chlupy, a dřevnatí až druhým rokem. Šedozelené, vejčité až kopinaté listy jsou řapíkaté, na líci šedopýřité, na rubu běloplstnaté, s výraznou žilnatinou. Na lodyze vyrůstají vstřícně. Květy, které mohou být fialové, růžové, červenofialové nebo bílé, rozkvétají od června do srpna.

Tradice:
Všechna jména rostliny - rodové jméno "Salvia", anglický název "sage" i české jméno "šalvěj" - pocházejí z latinského "salvia" neboli zachráním. Druhové jméno "officinalis" rovněž označuje šalvěj jako léčivou rostlinu. Šalvěj byla posvátnou bylinou Římanů, kterí věřili, že má blahodárné účinky na většinu nemocí. Byli přesvědčeni, že má schopnost nejen život zachránit, ale i utvářet. Trhali ji obřadně bosí kněží, oblečení v bílých tunikách, kteří předtím prošli rituální koupelí.
Řekové věřili, že zlepšuje činnost ducha i těla. Šalvějový čaj se pil po staletí. Ve středověku se na Britských ostrovech nazýval "sawge" a byl považován za lék na mnoho nemocí - včetně epilepsie. V dobách morových epidemií se užívala šalvěj s octem a jako prevence sloužilo kloktadlo připravené ze šalvěje, rozmarýny, zimolezu a jitrocele.
Šalvěj se používá i v tradiční čínské medicíně. V 17. století začali Číňané obchodovat se šalvějí a provozovat výměnný obchod s Holanďany, směňovali tři truhlice čínského čaje za jednu truhlici šalvějových listů. Pro domorodé obyvatele Ameriky je šalvěj posvátnou bylinou.
Lidové pověry:
Věřilo se, že šalvěj poskytne dlouhověkost nebo dokonce nesmrtelnost, zvláště když se užívala v květnu. Nošení šalvěje podle pověry podporuje moudrost.
Léčivé vlastnosti:
Nálev z listů je vhodný při průjmu, depresi, revmatismu, anemii, menstruačních potížích, migrénách, na snížení horečky, při špatném trávení, kašli a nachlazení. Může se použít i jako kloktadlo při bolestech v krku a jako ústní voda při aftech a krvácení dásní. Zevně se používá při akné, ekzémech, poranění, strupech, bodnutí a pokousání hmyzem. Vlasům prospěje, když je spláchneme nálevem ze šalvějových listů, po němž také ztmavnou šedivějící vlasy. Ze šalvěje lze připravit čisticí pleťovou vodu, ale také se šalvěj může přidat do vody k napaření obličeje, protože má svíravé účinky a stahuje póry.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 radas radas | 3. března 2008 v 17:02 | Reagovat

da se to hulit a jake s toho jsou stavy

2 Radas Radas | 3. března 2008 v 17:03 | Reagovat

napište

3 THomas THomas | 4. března 2008 v 17:42 | Reagovat

fakt se to dá hulit? a dá se to i normálně koupit?

4 Halucinace - admin Halucinace - admin | 16. března 2008 v 19:27 | Reagovat

Bez komentáře.

5 jj dá jj dá | 29. března 2008 v 15:38 | Reagovat

Je to něco jako marihuana a je to prej silnější koupíš to normálně v lékárně. 5ekneš šalvěj sypanou a máš ji usušenou a nařezanou ;)

6 Junior Junior | 20. září 2008 v 15:26 | Reagovat

Jen bych podotknul, že není dobré zaměňovat šalvěj lékařskou se šalvějí divotvornou. Ta divotvorná je tropická kytka, která obsahuje několik halucinogenních látek - hlavně salvinorin A a B. Je legální, tzn. že jde obědnat na netu.

Šalvěj lékařská obsahuje akorád toxický thujon, který může ve vysokých dávkách vyvolat intoxikaci. Ale spíše nepříjemnou doprovázenou křečemi, záchvaty, zvracení, omámením, halucinacemi...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama