Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Pepř (Piper nigrum)

12. ledna 2007 v 11:01 | progast + sk2.goo
"Pepřovník černý"
Pepř jsou bobule stále zelené popínavé rostliny z čeledi pepřovitých. Divoce rostoucí rostlina dorůstá do délky až 9 m. Asi po osmi letech dosáhne pepřovník své plné zralosti a od tohoto okamžiku plodí bobule po dobu asi 20 let.
Dnes je pepř stále nejdůležitější koření a činí 30 % světového obchodu s kořením. Ze stejného druhu pepřovníku černého se v různých fázích zralosti bobulí sklízejí hned tři obchodní skupiny pepřů - pepř bílý, pepř černý a pepř zelený. Pepř červený nepatří k pravým druhům pepře, pochází z brazilského pepřovníku rozšířeného v celé Jižní Americe. Jeho chuť je spíše nasládlá, aromaticky kořenitá a lehce ostrá. Jako koření se užívají plody nakládané, sušené a mleté.
Domovem pepře jsou indické monzunové lesy. Dnes jsou nejvýznamnějšími pěstitelskými zeměmi Indie, Indonésie, Malajsie a Brazílie.
Účinné látky pepřovníku černého podporují látkovou výměnu a trávení, neboť povzbuzuje slinění a tvorbu žaludečních šťáv. Díku tomu povzbuzuje chuť k jídlu a pomáhá proti nadýmání. Kromě toho pepř také stimuluje srdeční činnost.

Černý pepř se získává sklizní nedozrálých bobulí. Otrhané bobule se rozprostírají na slunci k sušení, suší se asi 10 dní. Po usušení mají bobule pepřovníku svraštělý povrch a hnědočernou až černou barvu. Někdy se nezralé bobulky nakládají do octa či solného nálevu a nazývají se zelený pepř (ten je určen pro labužníky).
Bílý pepř - sklízí se zcela zralé bobule, kdy se vnější dužnatá slupka snadno odděluje od bílého středu. Po namočení se vnější vrstva odstraní drcením a třením, bílé zrno se znovu suší a jeho konečná barva je žlutošedá. Chuť a vůně bílého pepře je daleko jemnější, než je tomu u pepře černého.
Užití v kuchyni:
Pepř téměř nevoní a má peprnou chuť, čímž je myšlena aromatická ostrost a lehká palčivost.
Pepř - celý nebo drcený či mletý - je u nás nejčastější kuchyňské koření.
Koření vlastně všechny pikantní pokrmy. Labužníci koření vždy jen čerstvě umletým pepřem, neboť tak vynikne nejen ostrá chuť, ale také příjemné aroma. Užívá se především ve slané kuchyni - polévky všeho druhu, masitá jídla, omáčky, saláty, vaječné a bramborové pokrmy. Zeleným pepřem se navíc ochucují také sladké dezerty, např. ovocné saláty, jahody.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama