Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Koriandr setý (Coriandrum sativum)

18. prosince 2006 v 0:12 | z knihy o bylinách |  Koření
Koriandr setý je jednoletá bylina původem ze Středozemí, vysoká až 60 cm. Často se pěstuje jako koření, nebo roste planě (u nás vzácně) podél cest a na pustých místech.
Má rád živné lehké půdy a slunné polohy. Lodyha je přímá, jemně rýhovaná, větvená. Dolní listy jsou široké, vejčité a na okrajích zubaté, horní listy jsou dělené v jemné úkrojky. Okolíky bílých nebo načervenalých květů rozkvétají od června do srpna. Plody, které opadávají, jakmile uzrají, jsou malé, kulovité a světle hnědé.

Tradice:
Předpokládá se, že rodové jméno pochází z řeckého "koros", což znamená hmyz. Mělo to pravděpodobně připomenout pach listů, nebo možná i tvar semen. Koriandr se používá v kuchyni i jako léčivá bylina více než 3000 let.
Zmínky o něm jsou psány v sanskrtu, na egyptských svitcích papyru a v pohádkách z Tisíce a jedné noci.
Koriandr byl oblíbenou bylinou ve starověkém Egytě a jeho semena se našla v hrobkách faraonů. Římané ho ve směsi s římským kmínem a octem hodně používali ke konzervaci masa, a předpokládá se, že to byli právě Římané, kteří přivezli tuto rostlinu do Británie. Koriandr znali i Číňané, kteří věřili, že se člověk po požívání semen stane nesmrtelným. Anglossasové přidávali koriandr do krému na ruce s rospraskanou a drsnou kůží. Ve středověku považovali koriandr za afrodisiakum.
Lidové pověry:
Je-li koriandr v zahradě, chrání nejen zahradníka, ale všechny osoby, které v domě bydlí. Když jsou semená zralá, má se natrhat svazek koriandru, ozdobně jej svátat stužkou a pověsit v domě, aby přinesl klid a bezpečí. Nošení semen koriandru prý také zažene bolest hlavy.
Užití v kuchyni:
Aroma plodů je teplé, ořechové a kořenité. Nať i kořeny koriandru mají velmi pronikavou vůni a chuť, na něž je potřeba si zvyknout.
Semena koriandru se používají například k ochucování chleba, přidávají se do sladkého pečiva, koření se jimi pokrmy ze zelí, brambor a luštěnin.
Hodí se zvláště k pečeným rybám a drůbežímu masu. Nejvíce je využíván v thajské, indické a mexické kuchyni.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama