Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Jalovec obecný

17. prosince 2006 v 22:15 | z knihy o bylinách |  Koření
Jalovec obecný je hojně rozšířený na severní polokouli, kde se vyskytuje od Severní Ameriky až po jihozápadní Asii a od Sibiře až po Středozemí.
Je to keř, zřídka malý strom, vysoký až 5,5 m, který dobře roste na chudých půdách. Kůra je červenohnědá, listy jsou jehlicovité, ostře špičaté, dlouhé 1 - 2 cm, a vyrůstají v trojčetných přeslenech. Spodní strana je šedozelená a na svrchní straně je střední bílý proužek.
Samčí a samičí šištice vyrůstají jednotlivě, jsou válcovité a velmi malé. O něco větší samičí šištice jsou zelené a kulaté a 2 - 3 roky dozrávají v modročerné bobule - jalovčinky.

Tradice:
Staří Egypťané používali jalovec jako jednu z přísad pro balzamování, i do různých léků. Jalovec se v dávných časech používal v kadidlech proti zlým duchům a chorobám. Ve francouzských nemocnicích se kouřem ze zapáleného jalovce a rozmarýny čistil vzduch. Jalovcový olej se používal v masážních směsích k léčení horečky a neštovic.
V zemích Evropy se jalovec spojoval s očistou a léčbou. Ve Skotsku chodívali mladí muži na Hogmanay (Nový rok) po východu slunce na okolní kopce a vraceli se s větvemi jalovce, které přes noc sušili u ohně. Někdo z členů domácnosti musel dojít pro vodu z "mrtvého a živého brodu". Příští ráno se všichni této vody trochu napili a zbytkem pokropili dům, aby ho očistili. Pak pevně uzavřeli všechna okna i dveře a vykouřili dům dýmem zapáleného jalovce.
Pro Nepálce je jalovec posvátnou dřevinou, jejiž pálení přinese dobrou karmu.
Ve starověkém Řecku byl jalovec zasvěcen Erínyím, mstivým duším zavražděných bohy, aby samy vykonali spravedlnost.
Léčivé vlastnosti:
Bobule pročišťují zažívací ústrojí. Měly by se však používat opatrně, protože jsou známé abortivními účinky (způsobující potrat).
Užití v kuchyni:
Jalovčinky mají nasládlou a výrazně pryskyřičnou, lehce pálivou chuť i specifickou vůni, tzv. "lesní aroma". Jalovčinky jsou klasickým kořením ke zvěřinovým pokrmům, také k jídlům z hovězího i vepřového masa, ke kyselému, červenému i bílému zelí, červené řepě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama