Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Hořčice (Brassica nigra)

17. prosince 2006 v 20:19 | z knihy o bylinách |  Koření
Vědecká jména:
černohořčice setá (Brassica nigra)
hořčice bílá (Sinapis alba)
Hořčice černá i bílá jsou jednoleté rostliny, podle pěstované odrůdy vysoké 30 až 240 cm. Mají rády slunné nebo slabě zastíněné polohy a hlinitopísčité dobře propustné půdy. Tvrdá hladká lodyha je větvená. Dolní listy jsou lyrovitě peřenodílné a mají zubaté okraje. Hořčice černá má listy bíle štětinatě chlupaté. Žluté květy v malých hroznech rozkvétají uprostřed léta a později se mění na šešule. Barva semen se liší podle druhu a odrůdy.

Tradice:
Předpokládá se, že anglické jméno hořčice, "mustard", dostala rostlina od Římanů. Jejich oblíbeným nápojem bylo mladé víno, v němž se máčela semena hořčice. Čerstvou šťávu z hroznů nazývali "mustum". "Ardens" znamená palčivý nebo ohnivý, a tato část jména měla vyjádřit chuť hořčice.
Jako koření zřejmě používali hořčici ve velké míře Sasové. V alžbětinské době však nalezla uplatnění pouze semena, která se drtila do octa a jedla k masu.
Lidové pověry:
Šťáva z hořčice nakapaná do očí měla zlepšit zrak. Kdo stále nosil hořčičné semínko zavázané v červeném plátně, měl být zase chráněn před nachlazením. Říkalo se, že hořčice nasypaná kolem domovních dveří zabrání všem nadpřirozeným bytostem vstoupit do domu.
Léčivé vlastnosti:
Nálev ze semen vyvolá zvracení a pije se v případě otravy. Slabý čaj připravný z hořčice bílé se může pít při zánětu průdušek a úporném kašli. Z roztlučených semen se mohou připravit hořčičné placky na revmatismus, záněty kloubů, bolesti svalů a při bolestech na prsou.
Užití v kuchyni:
Hořčice je kořením snad všech kuchyní světa ve všech formách. Celou hořčici používáme k nakládání zeleniny (hub, okurek). Koření ostré polévky a omáčky, hodí se k rybám a vaječným pokrmům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama