Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Česnek kuchyňský (Allium sativum)

17. prosince 2006 v 17:46 | z knihy o bylinách |  Koření
Česnek kuchyňský je cibulovitá vytrvalá rostlina, původem z Indie nebo střední Asie, kterou do Británie přivezli Římané. Aromatická cibule se skládá z osmi nebo deseti dužnatých šupin (stroužků). Přímá dutá lodyha, vysoká asi 60 cm, je částečně zahalená pochvami dlouhých plochých čárkovitých listů. Semena jsou černá, hranatá, ale u pěstovaných rostlin většinou nedozrávají.

Tradice:
Rodové jméno "Allium" je patrně odvozeno z keltského "al", což znamená "žíravý, leptavý" a zřejmě se to vztahuje k výrazné chuti česneku. Anglický název "garlic" je odvozený z anglosaského výrazu "garleac", který se skládá ze dvou slov "gar" (kopí) a "leac" (pórek).
Podle některých pověstí dávali ve starém Egyptě česnek dělníkům na stavbě pyramid, aby jim dodal síly. Ze stejného důvodu dostávali římští vojáci při dlouchých pochodech denně příděl česneku. Mohamedánská pověst vypráví, že česnek vyrost ze šlépějí ďábla, ačkoliv jinde se zas naopak používal k ochraně proti černé magii a zlu. Také se tvrdilo, že česnek je afrodiasiakum, i když mnoho lidí považuje jeho vůni za příliš pronikavou a nepříjemnou.
Antiseptické vlastnosti česneku byly známy po staletí. Číňané používali česnek při léčení lepry. Ve středověku byl česnek jednou z hlavních přísad nápoje zvaného "ocet čtyř zlodějů", který pili zloději okrádající mrtvoli při morové epidemii. Říkalo se, že nápoj je chrání před nákazou. Šťáva z česneku se za první světové války dávala jako antiseptikum na otevřené rány vojáků.
Lidové pověry:
Prorože se věřilo, že česnek do sebe vstřebává nemoci, potírali jím nemocní nebo léčitelé postižené části těla, a potom jej hodili do vody. Česnek pověšený v domě údajně zapudí zlo, ochrání dům před zloději a zažene závistivé lidi.
Léčivé vlastnosti:
Česnek je účinné antiseptikum a je vhodný na kašel, nachlazení, chřipku, zánět průdušek a astma. Pravidelné užívání česneku v přiměřených dávkách reguluje střevní flóru. Česnek pomůže léčit průjem, žaludeční křeče, nadýmání, pomalou činnost střev a kandidózu. Pravidelné užívání česneku působí všeobecně příznivě na krev, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a snižuje krevní tlak. Zevně se může česnek použít na hmyzí štípnutí, nežity a nepopraskané omrzliny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama