Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Bobkový list (Laurus nobilis), Vavřín pravý

17. prosince 2006 v 17:45 | z knihy o bylinách |  Koření
Vavřín je vždy zelený strom nebo keř, původní ve Středozemí. V chladnějších oblastech Evropy bývá vysoký asi 7,5 m, ale v teplejším klimatu může dosáhnout výšky až 18 m. Špičaté vejčité listy jsou kožovité, silně aromatické a mají hořkou chuť. Drobné žlutavé květy, které rozkvétají v časném létě, jsou vystřídámy fialově černými bobulemi.

Tradice:
Celé vědecké jméno "Laurus nobilis" znamená "urozený vavřín". Ve starém Řecku byl vavřín zasvěcen Apollónovi, bohu poesie, proroctví a léčení. Vavřín se vysoce cenil jako léčivá rostlina a byl jednou ze 400 léčivých bylin popsaných Hippokratem. Proto také byl zasvěcen Apollónovu synu Asklépovi, řeckému bohu medicíny, a po mnoho století se používal proti různým nemocem.
Římští vojáci nosili vavřín po vyhrané bitvě jako znak vítězství. Pro Římany byl symbolem moudrosti a slávy a vavřínovými věnci korunovali vítěze a hrdiny. V alžbětinské Anglii se na podlahy obydlí význačných osob sypaly vavřínové listy.
V Římě se vavřín také považoval za očišťující bylinu a věřilo se, že má schopnost zabránit nemoci.Během morové epidemie přestěhoval císař Claudius celý dvůr do Laurentia, které bylo proslulé vavřínovými stromky. Lidem se tehdy doporučovalo mít proti infekci v ústech vavřínový list. Je zajímavé, že v r. 1629 - právé před propuknutím velké morové epidemie, odumřely všechny vavřínové stromky kolem univerzity v Padově.
Lidové pověry:
Existovala pověra, že vavřín je stromem ochrany, který zahání jak čáry a kouzla, tak i blesk, protože blesk do vavřínu nikdy neuhodí. Listy z vavřínu prý přinášejí příjemné sny. Vavřínové bobule se kdysi podávali proti otravě způsobené jedovatými živočichy. K urychlení porodu se podávalo sedm bobulí. Svazky vavřínových listů se kdysi věšely kolem domu, aby zabránili strašidlům provádět různé zlomyslnosti.
Léčivé účinky:
Každá část rostliny má léčivé vlastnosti, neměly by se však používat vnitřně. Vavřín se doporučuje používat pouze k ochucení pokrmů, a to v malém množství. Předávkování způsobuje zvýšení krevního tlaku, zrychlení tepu a zvracení. Čerstvé listy vavřínu se mohou přidat do koupele, které má ulevit od bolesti končetin.
Užití v kuchyni:
Bobkový list chutná trpce, aromaticky, kořenitě a trochu hořce. Obzvláště hořké jsou čerstvé listy.
Všechno, co je kyselé, může být okořeněno bobkovým listem: kyselé zelí, okurky, zelené fazolky, zelená rajčata, míchaná nakládaná zelenina, hodí se do zvěřinových či rybích jídel, ke gulášům, ke všem tmavým omáčkám a hotovým bramborovým jídlům.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Peťa Peťa | E-mail | 17. dubna 2007 v 16:17 | Reagovat

je to fakt suprový tenhle článek...

2 holky ze školy holky ze školy | 23. ledna 2008 v 11:01 | Reagovat

jo je to docela good...

3 Martina Martina | E-mail | 26. ledna 2008 v 19:09 | Reagovat

tento týden jsem si koupila v květinářství Laurus Nobilis čili bobkový list, stále jsem hledala mnoho informací a až tento váš článek mě uspokojil, jen by mě ještě zajímalo jak se o rostlinku v bytě starat. Jinak moc příjemné a užitečné počteníčko :-)

4 lena lena | 3. června 2009 v 7:16 | Reagovat

je tam toho hodně ...ale nic z toho bych řekla není moc důležitý...nemáš tam plod atd...ale jinak i snaha se cení

5 Sára Sára | 23. srpna 2010 v 16:56 | Reagovat

Celkem dobrý, ale zkuste se podívat teké nahttp://www.prodejbylin.cz/bobkovy_list_list_rezany/index.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama