Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

17. prosince 2006 v 17:45 | z knihy o bylinách |  Koření
Existuje několik dostupných druhů forem této rostliny včetně bazalky pravé, fialové bazalky, opálové bazalky nebo citronové bazalky. Nejčastěji se však užívá bazalka pravá, která pochází z Iránu a Indie, kde se pěstuje jako trvalka. Bazalka dorůstá do výšky 45 - 60 cm. Má ráda slunné polohy a kyprou propustnou půdu. Lodyha je čtyřhranná a slabě chlupatá, velké listy jsou vejčitě špičaté a silně aromatické. Klasy bílých nebo smetanových květů rozkvétají od července do srpna.

Tradice:
Jméno bazalka má původ v řeckém ,,basilikon", což znamená ,,královský lék". Ve skutečnosti však Řekové nazývali bazalku pro její rychlí růst ,,okimon" neboli rychlý. Jiný druh - bazalka posvátná (Ocimum sanctum) je svatou bylinou v Hindů a pěstuje se v Indii kolem chrámů i obytných domů. Z koření bazalky se vyráběli korálokové náhrdelníky a růžence. V Indii se nazývá ,,tulsi" a je důležitou bylinou ve zdejším tradičním léčebném umění.
V Egyptě se bazalka rozhazovala na hrobech mrtvých a staří Egypťané ji používali při balzamování. V Íránu, Malajsii a Egyptě používají bazalku za pohřební bylinu a běžné jí vysazují na hrob.
Lidové pověry:
Nosíte-li u sebe bazalku, přičaruje vám lásku. Říká se o ní, že má moc zabránit opilosti, a že tomu, kdo jí nosí, přinese bohatství. Bazalka se používala při věštění v lásce. Na horké uhlí se položí vedle sebe dva červené lístky bazalky. Jestliže se okamžitě spílí na popel, bude vztah hezký a harmonický. Jestliže při hoření praskají, bude se dvojice často hádat, a když divoce zapraskají a odskočí od sebe, je vztah odsouzen k zániku.
Léčivé účinky:
Bazalkové listy se mohou přidávat do osvěžujících koupelí. Pití bazalkového čaje má slabý antiseptický účinek a přináší úlevu při žaludeční nevolnosti, bolestech hlavy, podrážděném žaludku, migrénách, závrati a kolikách. Zmírňuje bolest po vosím bodnutí a může se používat na vyplachování úst při zánětu sliznic.
Užití v kuchyni:
Bazalka chutná sladce kořenitě a příjemně peprně. Je klasickým kořením italské kuchyně. Dobře se hodí k salátům a zeleninovým pokrmům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jajda jajda | Web | 19. května 2007 v 23:00 | Reagovat

mňamky mňamky - a roste mi na zahrádce

2 bebe bebe | 14. července 2007 v 22:03 | Reagovat

co to se mnou udělá, když to vyhulim??:)

3 Halucinace - admin Halucinace - admin | 23. července 2007 v 19:02 | Reagovat

Tak to fakt netuším, ale myslím si, že ti dobře nebude.

4 lucie vobo lucie vobo | 12. listopadu 2007 v 16:16 | Reagovat

muže se vypit susena pri nevolnostech???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama