Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Sója luštinatá

3. srpna 2006 v 22:06 |  Zdravá výživa
Pochází z východní Asie. Jako kulturní rostlina se pěstuje asi 5000 let. V její asijské pravlasti stále ještě roste velký počet jejich planých druhů. Do Evropy se dostala kolem 18. století a to do pařížské botanické zahrady. Pak se začala pěstovat v severní Itálii, zanedlouho ve Francii, Německu a Maďarsku. Postupně byly vypěstovány odrůdy vhodné i pro severnější oblasti.
Charakteristika sóji
Sójové boby (lat. Glycine soja) jsou již po tisíce let ceněnou potravinovou surovinou zemí Dálného východu. Sója patří mezi teplomilné rostliny. Z důvodu dlouhého vegetačního období a potřeby tepla se v našich klimatických podmínkách pěstují jen keříčkovité odrůdy. Zpravidla obsahuje 35% bílkovin, 30% škrobů, 18% tuků s poměrně značným podílem lecitinu. Patří mezi velmi kvalitní suroviny. Využívá se zejména k výrobě sójové mouky, sójových sýrů, omáček, rostlinných olejů a dalších plnohodnotných výrobků ze sóji. Z hlediska bílkovin odpovídá 1 kg sóji asi 2,5 kg telecího masa nebo 8 litrům kravského mléka.
Sójové boby začaly pronikat do jídelníčku Evropanů a Američanů teprve v tomto století, zejména pak po amerických válkách v Asii. V této době si začali sóji všímat i američtí vědci, neboť se dostala do stravy vojska. Zjistilo se, že patří k dobrým zdrojům energie, udržuje a zlepšuje zdravotní stav některých vojáků.

Vývoj sójových výrobků
Mezi tradiční výrobky Číny a Japonska patří tofu (někdy nazýván jako sójový tvaroh nebo sýr) a výrobky z tofu, dále sójová omáčka a miso (fermentovaná sója). Pro Indonésii je charakteristický tempeh (tzv. plísňový sójový sýr), který je na trhu vyhledáván hlavně kvůli obsahu vitamínu B12.
Příchodem do Ameriky se stala sója zdrojem nápadů a vědeckých pokusů. Bylo nejenom zjištěno, že samotná sója a její pokrutiny jsou hodnotnými a přitom levnými krmivy, ale že má i slibnou budoucnost v oblasti potravinářského průmyslu.
Některé sojové výrobky
Sója (celé sojové boby)
Sojové boby dozrávají v luscích, do tvrdých, suchých bobů. Většina sojových bobů je žlutá. Existují i hnědé, zelené a černé druhy. Celé sojové boby (znamenitý zdroj bílkovin a vlákniny) mohou být připravovány podobně jako ostatní druhy luštěnin a mohou být používány v omáčkách, při dušení zeleniny a v polévkách. Pro rychlé občerstvení můžeme sóju namočit a opražit, chutná jako ořechy.
Lecitin
Extrakt získaný ze sojového oleje. Používá se v potravinářském průmyslu jako emulgátor ve výrobcích s vysokým obsahem tuků a olejů.
Sojové mléko
Sojové mléko je smetanově žluté mléko ze sóji. Výborný zdroj vysoce kvalitních proteinů a vitamínů řady B. Sojové mléko můžeme nejvíce nalézt v aseptických obalech (nechlazených ustalených), ale také i v klasických obalech jako je např. baleno mléko. Sojové mléko se rovněž prodává jako prášek, který se míchá s vodou.
Tofu a výrobky z tofu
Tofu je znám jako sojový tvaroh. Tofu je jemný výrobek a dovede absorbovat jakoukoliv chuť a vůni, které převezme z přidaných ingrediencí. Tofu je bohatý na kvalitní proteiny, vitamíny řady B a obsahuje nízké procento sodíku. Tuhé tofu se používá do polévek, na smažení a grilování. Obsahuje více bílkovin, tuku a vápníku než ostatní formy tofu. Měkké tofu je dobré pro přípravu pokrmů, při kterých je vyžadováno tofu na míchání. Jemné tofu je krémový výrobek na výrobu omáček, majonéz.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jíte sójové výrobky?

Ano 53.2% (25)
Ne 17% (8)
Někdy 21.3% (10)
Hnusí se mi 8.5% (4)

Komentáře

1 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 24. ledna 2009 v 13:44 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam tak pááá lidi:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama