Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Krteček

11. srpna 2006 v 21:20 | hal-iHNed |  Animované filmy
Scenárista, výtvarník a režisér kreslených filmů Zdeněk Miler si animovanou postavu Krtečka vymyslel v roce 1954, kdy ji také prvně nakreslil. První film byl natočen v roce 1956.
Hovoří Zdeněk Miler:
"Původně to měl být film o tom, jak se vyrábí plátěná košilka. Dostal jsem námět, abych ho zpracoval, ale mně se nelíbil, protože v něm byly jen samé stroje a nic víc. Řekl jsem si, že námět musím udělat zajímavě, že by měl mít příběh s figurkou, která by demonstrovala výrobu plátna od samého začátku až po konečnou fázi. Přemýšlel jsem o figurce, ale nechtěl jsem napodobit figurky, které dělal Disney. Dlouho jsem na nic nemohl přijít. Jednou jsem byl v lese, a když jsem z něj vyšel, uviděl jsem na poli krtiny. Napadlo mne, že by to mohl být krtek. Doma jsem se podíval do Brehma, jak vypadá, a moc se mi nelíbil. A tak jsem si ho začal kreslit, a jak jsem si ho kreslil, už jsem si ho stylizoval a rozkresloval rovnou do scén. Velice brzo se krtek stal mým kamarádem".

V roce 1963 se vrátil malý černý hrdina na filmové plátno v příběhu nazvaném Krtek a autíčko. Tentokrát už byl film beze slov, aniž by ovšem ztratil cokoliv na své srozumitelnosti, jediným zvukovým doprovodem kromě hudby je vyjadřování krtka v několika citoslovcích.
Zdeněk Miler prozradil: "To jsou hlasové záznamy mých dvou dcer ještě z doby, kdy byly malé. Tenkrát jsem je natočil a od té doby je stále kopíruji. Zatím jsem nic lepšího nenašel, i když jsem tomu věnoval i za pomoci mých přátel spoustu času a práce. Měl jsem zřejmě tenkrát na děvčata příznivý vliv, takže se před mikrofonem chovala naprosto přirozeně a já z nich dostal nádherný smích, krásné dětské údivy a dokonce i pláč, což bylo velice těžké, protože aby se dítě hezky rozplakalo - i když pláče mnohokrát za den - je velmi obtížné..."
A pak se už zvolna rozběhl světově proslulý seriál: Krtek a raketa, Krtek a transistor, Krtek a televizor atd.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama