Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Korpus djembe

9. srpna 2006 v 19:13 |  Djembe (Džembe)
Korpus je nejdůležitější a určující částí djembe. Nelze jej totiž vyměnit a možnosti pro jeho úpravu jsou jen omezené. Je ručně vytesán a vydlabán z jednoho kusu dřeva, který je na počátku částí celého kmene. Z této hrubé kulatiny je potom vyroben celý, téměř naprosto okrouhlý a symetrický korpus djembe. Přitom je použito pouze speciálně upravených sekyr, dlát a ostrých velkých nožů.
Na korpusu je možno vymezit tři části:
  • Tělo
  • Noha
  • Prsten
Tělo je horní část, ve které se vytváří zvuk. Tělo se směrem dolů zužuje a přechází v nohu, která se směrem dolů rozšiřuje. Prostřední částí je prsten. Je to nejužší místo na djembe.
Někdy může být noha i rovná. U některých výrobců korpusů (například z okolí Bamaka - Mali) se spodní část nohy mohutně, zvonovitě rozšiřuje, toto vytváří temný a dlouhý basový zvuk. Na zvuk má také vliv délka nohy. Na barvu a délku zvuku má též vliv šířka djembe v prstenu. Ale také způsob, jakým přechází uvnitř tělo djembe v prsten.
Kvalitu, rozsah a barvu zvuku djembe neurčuje pouze vnější tvar korpusu, nebo přechod těla v prsten uvnitř korpusu. Velkou roli zde hraje pečlivost opracování celého vnitřku djembe. Ten by měl být stejně hladký jako vnější stěny.
V Africe je zvykem vymazat vnitřek djembe tukem získávaným z kokosových ořechů. Důvodem je především impregnace dřeva proti vlhkosti. Stejně tak je napuštěn tímto tukem korpus djembe zvenku. V současné době se můžeme setkat s použitím bezbarvého laku jako venkovního nátěru djembe. Korpus djembe je na některém nebo několika místech tmelen. Jde převážně o místa, která obsahují suk.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama