Na druhém webu se pomalu rozjíždí rubrika s recepty, tak se přijďte kouknout
zde.

Djembe

9. srpna 2006 v 19:14 |  Djembe (Džembe)
Bubny byly pravděpodobně vůbec prvními nástroji lidské historie (čínské kovové bubny s aligátoří kůží se dochovaly v hrobech starých až 8000let) a základem šamanské práce se zvuky a hudbou. Ploché šamanské bubínky používali šamani a šamanky prakticky na celém světě. Rituál vždy zahrnoval zpěv, rytmus bubnů a tanec.
Djembe někdy také nazývané "Jembe",
je mezinárodně používaný název pro bubny, jejichž
historie začíná v západní Africe, přesněji v oblasti
na západ od dnešního Bamaka, hlavního města Mali. Prapůvod džembe je připisován Malinkům. Malinkové byli jednou z etnických skupin obývající Mandingo, území na jih od Bamaka po Kankan.
V životě Malinků měl důležitou roli kovář (numu), byla to osoba nadaná zvláštními schopnostmi a energií. Numuové pracovali kromě kovu i se dřevem a z velkých kusů dřeva vyráběli korpusy bubnů, jejichž charakteristický tvar se nikde jinde v Africe v té době neobjevuje. Takový buben byl nazýván djembe. Numu bubny nejen vyráběl, ale také na ně sám hrál, tím při nejrůznějších příležitostech eliminoval působení zlých sil. Proto se v souvislosti s djembe mluví o "léčivém bubnu".
Djembe se ve 13. století stalo dominantním nástrojem u všech etnických skupin, souhrnně označovaných jako Mandingové. Po rozdělení západní Afriky na novodobé státy, do značné míry ovlivněném podobou bývalých evropských kolonií, můžeme dnes potomky Mandingů obývajících kdysi území Mandingo najít v oblasti, kde spolu sousedí Mali, Guinea, Pobřeží slonoviny, Burkina Faso a Senegal. Obliba djembe tak nezůstala omezena na Malinky a djembe je dnes charakteristickým hudebním nástrojem prakticky v celé západní Africe.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Azazel Azazel | 14. března 2007 v 18:19 | Reagovat

Nová djembe skupina,hrající Angolsko-české rytmy:             www.vadacengola.wz.cz

2 terík terík | Web | 15. srpna 2007 v 13:59 | Reagovat

jééé capoeira:D

3 LeuSSh LeuSSh | 28. června 2008 v 11:21 | Reagovat

jee moj bratt na tom hra....=o) hra v skupine Capre zo Šaly...odporucam...su celqom dobryy.=o)

4 JP JP | 9. srpna 2008 v 11:58 | Reagovat

Ahojky lidicky,

nedavno jsem objevil maly ale nadherny africky obchudek kde maji spoustu Djembe primo ze zapadni Afriky (Mali) a za skvelou cenu: najdete je na adresu: Madridska 2, Praha 10 (Vrsovice).

Tel: 602 119 670

e-mail: info@acaculture.cz

Zdravim JP

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama